Kategoria: Dla każdego

Doświadczenia, które wykonać może praktycznie każdy. Nie potrzebne są żadne specjalistyczne przyrządy, a składniki do nich można znaleźć w każdym domu. Niektóre doświadczenia mimo prostoty, mogą być zaskakujące także dla dorosłych i doświadczonych eksperymentatorów.

Nurek Kartezjusza w butelce

Nurek Kartezjusza

Nurek kartezjański to proste doświadczenie fizyczne, które można wykonać w domu, aby zaprezentować i wytłumaczyć przy okazji prawo wyporności Archimedesa oraz prawo Pascala.

Zegar jodowy

Bardzo ciekawe doświadczenie, podczas którego w mgnieniu oka przezroczysta, klarowna ciecz zamienia się w ciemną i czarną. Jest to doświadczenie proste, ale niezwykle efektowne. Naprawdę warto je wykonać.

Ciecz nienewtonowska

Ciecz nienewtonowska (nieniutonowska), to płyn, który pozornie przeczy prawom fizyki. W spoczynku, bez działającej na niego żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz...

Wahająca się świeca

Proste doświadczenie podczas którego świeczka zapalona z obu stron zachowuje się niczym wahadło. Z tą różnicą, że wcale nie chce przestać się wahać!

Czyszczenie srebra

Prosty sposób na wyczyszczenie biżuterii zrobionej ze srebra i mosiądzu, z czarnego nalotu, który sprawia, że rzeczy te brzydko wyglądają. Sposób jest bezstratny, prosty i bardzo tani. Gotowe zestawy o tym samym działaniu można...

Balansujące sztućce

Niezwykłe doświadczenie, które pokaże, że nie zawsze fizyka jest taka nudna jak myślicie. Niektóre rzeczy działają trochę inaczej, niż większość ludzi myśli. Sztućce mogą balansować na skraju szklanki i zapałki, wystarczy je odpowiednio ułożyć.