Czyszczenie srebra

Prosty sposób na wyczyszczenie biżuterii zrobionej ze srebra i mosiądzu, z czarnego nalotu, który sprawia, że rzeczy te brzydko wyglądają. Sposób jest bezstratny, prosty i bardzo tani. Gotowe zestawy o tym samym działaniu można kupić, ale kosztują krocie. Oto sposób jak zaoszczędzić.

CO NAM BĘDZIE POTRZEBNE?

  • ciepła woda (najlepiej destylowana)
  • sól kuchenna (najlepiej warzona)
  • kawałek folii aluminiowej (lub inny kawałek aluminium)
  • srebrny lub mosiężny element do czyszczenia
  • pojemnik (miseczka)

Czyszczenie srebra - potrzebne rzeczy

JAK WYKONAĆ DOŚWIADCZENIE

Tak jak mówiłem – sposób jest bardzo prosty. Wystarczy rozpuścić sól w ciepłej wodzie w dowolnym naczyniu, czy pojemniku. Ważne jest tylko, aby powstał roztwór nienasycony. Oznacza to, że musimy tak dobrać ilość soli do wody, żeby cała sól dała się rozpuścić. Nie może jej zostać na dnie. Wystarczy po prostu mocno posolić wodę.

Teraz wkładamy aluminium do tej naszej „posolonej” wody. Staramy się, aby było go jak najwięcej, ale nie musimy też przesadzać. Może to być folia aluminiowa, którą ułożymy na dnie. Może też być każdy inny aluminiowy element, np. łyżeczka, którą po prostu włożymy do wody. Jeśli jest to jakiś element, którego kształtu nie możemy zmieniać staramy się to zrobić tak, aby jak największa jego część znalazła się w wodzie.

Teraz wystarczy włożyć nasz srebrny element i zostawić go na kilka godzin w „miksturze”. Po jakimś czasie zaczniemy zauważać, że czarny nalot, który znajdował się na biżuterii „przechodzi” na aluminium. W zasadzie, dokładnie tak się dzieje.

Sposób ten jest znany od dawna i jest on bezpieczny zarówno dla srebra jak i mosiądzu. Włożony element wróci do nas w idealnym stanie, nie ma żadnego ryzyka, że stanie się coś złego. Można kupić „magiczne zestawy”, których działanie jest identyczne, skład ten sam, ale cena jest nieziemska.

Może Ci się również spodoba