Zegar jodowy

Bardzo ciekawe doświadczenie, podczas którego w mgnieniu oka przezroczysta, klarowna ciecz zamienia się w ciemną i czarną. Jest to doświadczenie proste, ale niezwykle efektowne. Naprawdę warto je wykonać.

CO NAM BĘDZIE POTRZEBNE?

 • skrobia (mąka ziemniaczana, kukurydziana, skrobiowa itp)
 • witamina C w tabletkach (rutinoscorbin, rutinacea itp)
 • woda utleniona (3%)
 • jodyna (do kupienia w aptece)
 • woda destylowana (opcjonalnie, wyjdzie także z kranówką)

zegar-jodowy-skladniki

UWAGA! Mimo iż nie mamy tutaj doświadczenia z żadnymi kwasami ani zasadami, warto założyć rękawiczki i uważać. Wystarczą zwykłe, „aptekarskie” jednorazówki. Jodyna pozostawia ciężkie do usunięcia plamy.

Aby sprawnie wykonać doświadczenie, musimy sobie wcześniej przygotować odpowiednie składniki.

Kwas askorbinowy

Kwas askorbinowy, to po prostu zwykła witamina C rozpuszczona w wodzie. Do tego doświadczenia wystarczy nam jedna tabletka. Trzeba ją pokruszyć a następnie rozpuścić w około 50ml wody W zasadzie nie trzeba być dokładnym, można wlać wody na oko.

Dodatkowa uwaga ode mnie: większość tabletek z witaminą C, to nie jest czysty kwas askorbinowy, ponieważ producenci dodają jakieś składniki dające smak i kolor. Do naszego doświadczenia najlepiej nadaje się czysty kwas askorbinowy. Jeśli po rozpuszczeniu tabletki ciecz jest nieklarowna, np. żółta, czy pomarańczowa, wystarczy odstawić pojemnik z nią na kilka godzin. Po tym czasie wszystkie „męty” opadną na dno i można zdekantować, czyli po prostu ściągnąć z wierzchu czysty, klarowny płyn.

Skrobia

Skrobia nie rozpuszcza się w zimnej wodzie, wobec czego potrzebujemy wrzątek, albo przynajmniej bardzo gorącą wodę. Najlepiej to pierwsze. Wlewamy pół szklanki wrzątku i wsypujemy łyżkę lub pół mąki ziemniaczanej. Mieszamy długo aż do całkowitego rozpuszczenia się skrobi. Gotowe 😉 Prawda, że proste?

JAK ZROBIĆ ZEGAR JODOWY?

 • Do szklanki, lub innego szklanego, przezroczystego pojemnika, wlewamy parę kropel jodyny. Nie musi być jej dużo.
 • Wlewamy wcześniej przygotowany kwas askorbinowy. Po kropelce, aż cała mieszanina zrobi się dokładnie bezbarwna.
 • Dolewamy parę mililitrów wodnego roztworu skrobii (czym więcej, tym ciemniejszy płyn na końcu, nie można jednak przesadzić. Można dodać go około tyle, ile wcześniej w szklance znajdowało się jodyny+wit. C.
 • Dolewamy ok 10ml wody destylowanej, lub kranówki, jeśli nie mamy innej pod ręką.
 • Wlewamy ok 10-15ml wody utlenionej.
 • Energicznie mieszamy płynem i czekamy na efekty!

Od proporcji wymieszanych składników zależy efekt końcowy. Czym więcej dodamy kwasu askorbinowego, tym dłużej będziemy czekać na zmianę koloru płynu. Czym więcej wodnego roztworu skrobii, tym ciemniejsza będzie ciecz wynikowa. Jodyna także jest ważna, ale wystarczy jej kilka kropel, żeby wszystko zadziałało. Woda jest potrzebna, aby to rozcieńczyć.

Może Ci się również spodoba