Lodowa siła

Doświadczenie, które najłatwiej wykonać w zimie. Pokazuje ono jak silna jest natura i pozwala wytłumaczyć maluchowi nietypowe zachowanie się wody w reakcji na temperaturę poniżej zera.

CO NAM BĘDZIE POTRZEBNE?

Ilość wymaganych materiałów jest minimalna. Wystarczy zwykła butelka i dostęp do bieżącej wody.

  • butelka szklana z nakrętką (np. po occie, czy „Kubusiu”)
  • woda

JAK WYKONAĆ DOŚWIADCZENIE

Wykonanie jest bardzo proste. Wystarczy nalać do butelki wody do pełna, szczelnie zakręcić i postawić na noc za oknem, gdy temperatura sięga parę stopni poniżej zera.

Gdy chcemy wykonać doświadczenie w trakcie innej pory roku, możemy wspomóc się zamrażarką. Zalecam jednak rozwagę, gdyż pokruszone szkło może nam narobić niepotrzebnych szkód.

Jak większość dorosłych domyśla się już – lód rozsadzi butelkę. Spowodowane jest to tym, że woda, zamarzając, zmienia swoją strukturę na krystaliczną. Powstające kryształki lodu są sześciokątne i większe, niż cząsteczki wody, więc zajmują więcej miejsca. Ciśnienie w butelce rośnie i w końcu rozsadza ją.

Doświadczenie pokazuje jak niszczycielska jest siła wody. Zamarzająca woda potrafi rozsadzić skałę. Opowiedz o tym swojemu dziecku, wspomnij jak niszczycielska jest woda krusząca skały.

Może Ci się również spodoba