Magiczny palec

Bardzo proste i bardzo fajne doświadczenie, które zaskoczy niejedno dziecko. Żadne się bowiem nie spodziewa, że „magiczny palec” jego rodzica, czy rodzeństwa potrafi odepchnąć od siebie wodę.

CO NAM BĘDZIE POTRZEBNE?

Potrzebna nam będzie naprawdę minimalna ilość rzeczy. Wszystko znajdziemy w każdej kuchni.

  • talerz
  • woda
  • pieprz mielony
  • płyn do zmywania naczyń

JAK WYKONAĆ DOŚWIADCZENIE

Wykonanie jest niezwykle proste. Wystarczy na talerzyk lub do miski wlać trochę wody. Następnie wsypujemy trochę dokładnie zmielonego czarnego pieprzu na powierzchnię. Robimy to, aby można było zauważyć ruch wody.

Pozostaje nam tylko zwilżyć palec jakimś płynem do mycia naczyń. Nie ma różnicy jakiego użyjemy, ponieważ każdy da taki sam efekt.

Po przyłożeniu palca do powierzchni wody pieprz natychmiast rozsunie się na boki zostawiając puste koło na środku talerzyka. Wygląda to naprawdę „magicznie”!

Wygląda to niezwykle i może zadziwić nie tylko dziecko, ale i niejednego dorosłego. Cała zasada działania opiera się na środkach powierzchniowo czynnych. Zmniejszają one miejscowo wzajemne przyciąganie się cząsteczek wody. Na obrzeżach naczynia te siły się nie zmieniają, więc pieprz jest do nich przyciągany.

Może Ci się również spodoba