Tańczące skrawki papieru

Bardzo proste, ale ciekawe doświadczenie, które może zadziwić każdego małego odkrywcę. Podoba się wszystkim dzieciom, ponieważ może je wykonać bardzo szybko, może to zrobić dziecko (jest banalnie proste) oraz daje dużo frajdy.

CO NAM BĘDZIE POTRZEBNE?

Do wykonania sztuczki użyjemy rzeczy, które znajdują się w wiekszości domów. Będziemy musieli jedynie zakupić balon, jeśli go nie posiadamy.

  • balonik lub linijka
  • wełniany materiał (np. sweter)
  • nożyczki
  • kartka papieru

Tańczące skrawki papieru - potrzebne rzeczy

JAK WYKONAĆ DOŚWIADCZENIE?

Kartkę papieru tniemy na niewielkie skrawki, obojętnie jakie. Nie ma to znaczenia. Ważne tylko, żeby nie były za duże, bo po prostu będą za ciężkie. Lepiej zrobić trochę mniejsze, niż za duże.

Balonik musimy napompować i potrzeć go kilka razy o wełniany materiał. Sztuczka wyjdzie także jeśli użyjemy innego materiału, ale wełna jest do tego najlepsza. Zamiast balonika możemy także użyć plastikowej linijki szkolnej.

Przysuwamy teraz powoli balonik do skrawków. W pewnej odległości zaczną one intensywnie podskakiwać w kierunku balona, przypomina to w pewnym sensie taniec. Latają na różne strony. Niektóre przylgną całą powierzchnią, inne odbiją się i spadną.

Dla dzieci efekt i zabawa przednia 😉 

JAK TO WYTŁUMACZYĆ STARSZEMU DZIECKU

Doświadczenie pokazuje zasadę działania elektrostatyki. Balonik, czy linijka poprzez pocieranie o wełnę zyskuje ładunek ujemny (elektryzuje się ujemnie). Skrawki papieru nie mają określonego ładunku, większość jest naładowana dodatnio i dlatego balon je przyciąga.

Może Ci się również spodoba