Wytwarzanie wodoru

Prosty sposób na wytwarzanie wodoru w domowych warunkach. Za pomocą kilku łatwo dostępnych składników można wyprodukować najlżejszy znamy nam gaz. W jego wybuchowej reakcji z tlenem powstaje woda!

UWAGA! Wodór jest silnie wybuchowym gazem! Jego nagromadzenie się i zapłon może doprowadzić do eksplozji i spowodować utratę zdrowia lub nawet życia! Zachowaj szczególną ostrożność podczas wykonywania tego doświadczenia.

Co nam będzie potrzebne?

Doświadczenie jest bardzo proste do wykonania i nie wymaga praktycznie żadnych trudno dostępnych składników:

  • granulat do udrażniania rur (popularny „Kret”)
  • mały pojemnik z ciepłą wodą (kieliszek)
  • kawałek folii aluminiowej
  • patyczek do szaszłyka lub zapałki
  • zapalniczka

Jak widać potrzebne składniki znajdą się w praktycznie każdym domu. Granulat do udrażniania rur, to najzwyklejszy wodorotlenek sodu (NaOH). Na rynku dostępne są pod różną postacią i nazwą. Polecam kupić najtańszy, gdyż droższe standardowo mogą zawierać jakieś niepożądane przez nas dodatki i aktywatory.

Wytwarzanie wodoru - potrzebne składniki

Jak wykonać doświadczenie?

Do pojemnika z wodą (około 50ml) wsypujemy ostrożnie łyżeczkę granulatu do udrażniania rur (NaOH) i mieszamy do rozpuszczenia.

UWAGA! Wodny roztwór wodorotlenku sodu (tak zwany ług sodowy) jest silnie żrący! Uważaj na skórę!

Folię aluminiową drzemy na mniejsze kawałki, lekko zgniatamy i wrzucamy do roztworu.

Chwilę czekamy aż reakcja nabierze tempa, możemy trochę wszystko ponownie zamieszać. Przez pierwsze kilka lub kilkanaście sekund nic się nie będzie działo, ale po krótkim czasie całość zacznie „pracować”. Powinniśmy widzieć jak folia zostaje „pożerana” przez roztwór.

Po pewnym czasie reakcja będzie przebiegać coraz gwałtowniej, roztwór zacznie czernieć a folia aluminiowa znikać. Możemy w tym momencie zbliżyć do kieliszka odpalony patyczek do szaszłyka – zauważymy, że zaczyna się palić trochę mocniej. Przy odpowiednio dużej ilości NaOH i aluminium zaobserwujemy nawet małe wybuchy w kieliszku.

Żeby potwierdzić wybuchowy charakter reakcji spalania wodoru z tlenem, możemy przykryć kieliszek folią aluminiową ze zrobioną dziurką na środku. Po kilku sekundach zbliżamy zapalony patyczek. UWAGA! Może wybuchnąć (chociaż to właśnie próbujemy zrobić 😉 )!

Może Ci się również spodoba