Zapałki domowej roboty

Wytwarzanie zapałek

Sposób na wytworzenie własnych zapałek domowym sposobem. Potrzeba tylko kilka odczynników chemicznych i można brać się do dzieła. Zapałki takie nie są lepsze niż te kupione w sklepie, ale wykonanie ich daje satysfakcję, której nikt nam nie zabierze!

CO NAM BĘDZIE POTRZEBNE?

  • 1 gram tlenku cynku ZnO
  • 1 gram siarki
  • 5 gram pyłu szklanego
  • 14 gram chloranu potasu KClO3
  • żelatyna

Największy problem może być z pyłem szklanym. Nie wiem, czy można go gdzieś kupić. Jednak wykonanie jest na tyle proste, że nie powinno być z tym kłopotów. Wystarczy zetrzeć na pył jakieś kawałki szkła. Najlepiej w moździerzu zalać potłuczone szkło wodą i za pomocą tłuczka zmielić je na pył. UWAGA NA OCZY! Potem wystarczy otrzymany pył wyszuszyć w dowolny sposób.

JAK WYKONAĆ DOŚWIADCZENIE

Jeśli mamy już wszystkie potrzebne odczynniki możemy zabrać się do pracy.

Pierwszą rzeczą, którą będziemy potrzebować jest żelatyna. Jej przygotowanie jest banalnie proste, wystarczy rozrobić ją z wodą wg. instrukcji na opakowaniu i poczekać aż zgęstnieje. Jeśli już będzie gotowa, przełóż jej odrobinę do innego, suchego naczynia. Nie potrzebujemy jej za dużo, ale być może będziemy zmieniać jej ilość (dodawać po trochu), więc warto mieć zapas rozdzielony na dwa pojemniczki.

Do odrobiny zgęstniałej żelatyny dodajemy sproszkowaną siarkę, tlenek cynku i pył szklany w ilościach podanych wyżej.

Wszystko oczywiście dokładnie mieszamy. Od tego zależy jak łatwo będzie nasze zapałki zapalić. Warto się przyłożyć.

Następnie rozpuszczamy chloran potasu w możliwie najmniejszej ilości wody. Tak aby powstała „papka”. Mieszamy ją z wcześniej powstałym produktem (żelatyną z dodatkami) i ponownie bardzo dokładnie mieszamy. Jeśli powstała „papka” będzie zbyt gęsta można dodać trochę żelatyny, która ją delikatnie zwiąże.

Po naprawdę dokładnym wymieszaniu możemy zacząć nakładać mieszaninę na patyczki, wykałaczki, czy inne kawałki drewna przypominające zapałki. Zostawiamy wszystko na 24h do wyschnięcia i możemy spróbować odpalić swoje dzieło. Może nie będzie tak prosto jak z kupnymi zapałkami, ale w końcu się uda! Wystarczy pocierać je o draskę na pudełku od oryginalnych zapałek.

Pamiętaj – zabawy z ogniem są zawsze niebezpieczne. Zachowaj szczególną uwagę podczas, jak i po wykonaniu doświadczenia. Odczynniki chemiczne użyte podczas wykonywania zapałek mogą być niebezpieczne!

Może Ci się również spodoba